logo tasarım

Logo nedir? Lügat mealı olarak cins içinlığı dilimizde amblem olan, bir teamülin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, mealını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak teamülletmenin veya organizasyonun direk olarak yaptığı teamüli sembolize edebileceği kabilinden, markanın kendi mealı ile bile sembolleştirilebilir, hatta bazı çalışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı içerik ve anlamlara sahip mümkün.

Sorusu sorulduğunda kelime mealının haricinde, birgani logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı yapacak olan eş veya kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı epey önemlidir. Gayrı taraftan logo tasarım çalışmasını yapacak eş veya kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çalışmanızı nasıl bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çalışma sizin, teamülletmenizin ve bundan sonraki çalışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çalışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğteamültirilmiş ve düzenlenmiş hali veya bellik için yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çalışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype takkadak çok iş düzlükı ile faaliyette bulunan şirketler için daha çok yeğleme edilebilir. Yek bir sektörde hareket gösteren teamülletmelerin ekseri logoları dalü söz gelişi paha. Ancak takkadak lüks dal ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda temsil etmek imkansızdır.

Logo ne teamüle yarar?
İşletmeler için logo veya logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası sıfır bir işletme eğer olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz hin aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile birlikte gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, olur aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. önceki halini düşünmeye çalışın. Markaların logoları olmadan fiilen bellik olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple teamülletmenize kurumsal bir tasavvur hazırlayarak yolunuza bek adımlarla devam edebilmek yerine “logo tasarım” çalışması ile çıbanlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabilinden bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) deyiş paha. Ticari markaların, kurumların ve hatta ara sıra kişilerin bir surette teşhisnmasını sağlayıcı teamülaretlerdir. Tipik bir logo firmaların nüans edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Gösterişsiz, zorlamasız anlaşılır, çizgiırlanması zorlamasız, olabilir evetğunca azca skorda renkten oluşfinansıdır. Her çyeksan baskı ve kesit tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok ufak tefek ölçülerde detaylar kaybolmamalı, çok şanlı ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Farklı şirket evet da ürünlere ait logolar ile karışıklığa vesile vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya şanlı hüsran verir.

Logo tasarımcıyı bileğil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e bakılırsa logoyu üreten tasarımcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapıun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin derunğine orantılı olmalıdır. Antrparantez kurumun kendisini nasıl teşhismladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin katıdizi lüzumlu rengi lüzumlu şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü hin da dürüstılda lakırtııcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ait ürün evet da şirket için logo tasarlanacağı hin o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı bili sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı hin simgenin taşıyacağı meal bakımında bu bili çok önemlidir.

logo tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir